Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Nem borult a papírforma a nyitányon

Dátum: 2012-02-04 00:00:00 | Felvitte: Szekeres István

(Fodor Tamás, a Vasas versenyzője nyerte a 96 kilósok versenyét. A díjakat Gulyás István szakágvezető adta át)

Miután a birkózás teremsport, a róla szóló tudósításokban nem szokás beszámolni időjárási körülményekről. Itt is előfordul ugyan, hogy valaki „hátszelet” kap, de az nem úgy fejti ki a hatását, mint a távolugrásban. No, a nap krónikájához azonban feltétlenül hozzátartozik, hogy szokatlanul nagy havazás borította fehérbe az országot, és a fagy nehézzé tette a közlekedést. Ennek ellenére érkeztek versenyzők Zalaegerszegről és Miskolcról is. Orosházáról nem jöttek, így aztán nem volt kitől megkérdezni az okát…
A zord időben kellemes volt behúzódni a birkózóterem melegébe, ahol ráadásul élvezetes, küzdelmes, jó kis verseny zajlott, nagyon sok néző előtt. Ha a sporttelevízió ilyen eseményeket közvetítene, például skót bajnoki rögbimeccsek helyett, jobban járna a sportszerető magyar néző. És hát, persze, a birkózás is. Szerencsére, Elek Sándor és stábja most is hűségesen forgatott, így ez a verseny sem jut kép-telen sorsra.
A két szőnyegen zajló mérkőzések közül kimagaslottak azok, amelyeket Wöller Gergő, Hatos Gábor és Ligeti Dániel vívott. Lendületes, akciógazdag, látványos birkózással érvényesítették a tudáskülönbséget a vetélytársakkal szemben. Ugyanezt tette a 60 kg győztese, Molnár József is a súlycsoport mini mezőnyében: minden menetét technikai tussal nyerte.
Két olyan mérkőzést jegyeztem fel, amely az előzetes papírforma szerint akár döntő is lehetett volna, csak a sors(olás) nem engedte. A 120 kg-ban Ligeti és Csercsics házi rangadóján Dani nyert két menetben: az elsőt mögékerüléssel hozta (1:0), a másodikban félláb-kiemeléses kiléptetéssel és levitellel (2:0) győzött. A 84 kg-ban Veréb és Szmik hagyományosan kemény küzdelmet vívott. Az első menetben a szombathelyi lemásolta a klubtárs, Ligeti akcióját (félláb-kiemeléses kiléptetés), 1:0. A másodikban Szmik volt valamivel aktívabb, de a döntő szót ismét Veréb mondta ki: jól előkészített támadás végén, három másodperccel a befejezés előtt levitte ellenfelét, így ismét 1:0-ra nyert.
A szombathelyi 84 kilós a döntőt is hasonlóan szoros eredménnyel, bár kissé álmatag birkózással nyerte meg. Gulyás István szakágvezető úgy értékelte a versenyt, hogy nagyjából azt kapta tőle, amit várt, leszámítva Veréb döntőjét, mert az nagyon nem tetszett neki.
A legnagyobb diadalt Elekes Endre aratta. A szíve, a sportágszeretete a 74 kg harmadik helyét hozta meg neki. Mert, ugye, aki túl van negyvenen, az már nem a jövőjét építgeti a szőnyegen, hanem csak odateszi magát, mondjuk virtusból. Nos, Endre 1968. november 2-án született Sepsiszentgyörgyön, Erdélyből települt haza. 1987-ben ezüstérmet nyert a junior Eb-n, 1991-ben ötödik hellyel debütált a felnőtt világbajnokságon a 68 kg-ban. 1992-ben a barcelonai olimpián a 10. helyet szerezte meg. Volt hatodik később Eb-n is, vb-n is. Ma edző, és – mint láttuk – örökifjú versenyző.
Sastin Marianna két kihívásos mérkőzést vívott, férfi ellenfelekkel. Előbb az 55 kg győztese, Molnár Róbert, majd pedig – remélem, jól értettem a nevét – Szakál Gábor ellen. A technikáját próbálta érvényesíteni más típusú erővel és ellenállással szemben, mint amilyennel a női mezőnyben találkozik. Szoros meccseket vívott, menetet is nyert.

A szabadfogású rangsorverseny végeredménye

Csepel, Baracsi Imre-birkózóterem, 56 induló

55 kg (6 induló). Döntő: Molnár R. – Németh B. 1+:1 (levitel, illetve kiléptetés), 0:2 (mögékerülés, ledöntés), tus 9:0-nál (2 bebillentés + lenntartás, ledöntés)
1. Molnár Róbert (Ferencvárosi TC-Gyál TBSE)
2. Németh Béla (Váci Forma)
3. Turbucz István (Vasas) és Nyíri Milán (Csepeli BC)
5. Tornyos Csongor (Zalaegerszegi BSE)

60 kg (4, körmérkőzés)
1. Molnár József (Abonyi BC)
2. Andor Tibor (Hőszig-IsoteQ Szigetvári BSE)
3. Kállai Roland (Abonyi BC)

66 kg (13). Döntő: Wöller – Gulyás 2+:2 (kiléptetés, mögékerülés, illetve kiléptetés, szőnyegelhagyás), 5:0 (levitel, kiléptetés, mögékerülés + bebillentés, mögékerülés)
1. Wöller Gergő (Vasas)
2. Gulyás Zsombor (Csepeli BC)
3. Kiss Bence (Diósgyőri BC) és Farkas Gábor (Vasas)
5. Makár Gábor (Miskolci BSE-TFSE) és Lukács Norbert (Csepeli BC)

74 kg (8). Döntő: Hatos – Szabó N. 7:0 (mögékerülés + 3 bebillentés), 5:1 (4 mögékerülés, bebillentés, illetve levitel)
1. Hatos Gábor (Haladás VSE)
2. Szabó Noé (Vasas-Kertvárosi BSC)
3. Tőzsér Sándor (Debreceni Sportcentrum) és Elekes Endre (Kalocsai SE)
5. Radics Tamás (H. Szondi SE) és Ferenc Ádám (Diósgyőri BC)

84 kg (12). Döntő: Veréb – Gyurits 1:0 (mögékerülés), 2:1 (levitel, mögékerülés, illetve mögékerülés)
1. Veréb István (Haladás VSE)
2. Gyurits Gergely (Csepeli BC)
3. Rögler Gábor (Kőbánya SC-TFSE) és Szmik Attila (Csepeli BC-Orosházi Sp.)
5. Nagy Mátyás (Váci Forma) és Bagó Tibor (Kalocsai SE)

96 kg (7). Döntő: Fodor – Szabó M. 1:0 (kedvezményezettként kiléptetés), 0:1 (kiléptetés), 1:0 (levitel)
1. Fodor Tamás  (Vasas)
2. Szabó Mihály (Vasas-Orosházi Sp.)
3. Tóth Rafael (Ferencvárosi TC) és Adamecz József (Vasas)
5. Bóna Dániel (Kőbánya SC)

120 kg (6). Döntő: Ligeti – Guti 7:0 (levitel + 3 bebillentés), 7:1 (levitel, mögékerülés + felfordítás + bebillentés + lenntartás)