Helsinkiben nem szereztünk kvótát

Dátum: 2012-05-06 00:00:00 | Felvitte: Szekeres István

(Godó Kitti nagyszerű napot fogott ki)

Kötöttfogás

Az oroszok az utolsó pillanatban szerezték meg a kvótát a nehézsúlyban, a legendás Alekszandr Karelin súlycsoportjában, és ehhez az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Haszan Barojevre volt szükség.

96 kg

23 induló. Kiss Balázs (3-as rajtszám) sorsolása. Nyolcaddöntő: az első ellenfél, az amerikai Justin Ruiz négyszeres pánamerikai bajnok, volt Pánamerikai Játékok győztese is; a 2005. évi budapesti világbajnokságon bronzérmet nyert (Virág Lajos győzte le), a 2010. évi vébén ötödik volt. Negyeddöntő: valószínűleg a román Alin Alexuc-Ciurariu következik, mert alighanem legyőzi a 2010. évi pánamerikai bajnokságon 5. helyezést szerzett, brazil Davi Albinót; a román 2010-ben a budapesti junior-vébén – Rizmajert is legyőzve – második lett. A felnőttmezőnyben a tavalyi vébén 9., az idei Eb-n 12. volt. Elődöntő: a legesélyesebb szereplő a 35 éves, a negyedik olimpiájára készülő litván Mindaugas Ezerskis Pekingben hetedik lett, 2007 vb-, 2009 és 2012 Eb-ezüstérmese, a taiyuani kvalifikációs verseny bronzmérkőzésén Kiss 1:0, 1:0-ra legyőzte. Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a kazah Ozdievet és a finn Kalliót sem; a litvánnak rajtuk kell túljutnia.

Nyolcaddöntő: Kiss – Justin Ruiz (amerikai) 3:1, 1:0
 - a román Alexuc következik, aki szerény 1:0, 1:0-s győzelemmel jutott túl a brazil Albinón
 - az elődöntő szempontjából fontos mérkőzésen a litván Ezerskis 1:0, 4:0-ra verte a kazah Ozdievet
Negyeddöntő: Alin Alexuc-Ciurariu (román) – Kiss tus, 0:1, 1:0, 3:0-nál
Vigaszág: Davi Albino (brazil) – Kiss mérkőzés nélkül

A kvótaszerzők: 1. Alin Alexuc-Ciurariu (román), 2. David Vala (cseh)
(3. Davi Albino, brazil és Szergij Rutenko, ukrán; 12. Kiss Balázs)

120 kg – 18 induló

A kvótaszerzők: 1. Haszan Barojev (orosz), 2. Guram Pherszelidze (grúz)
(3. Ivan Ivanov, bolgár és Nemanja Pavlovics, szerb)

Női birkózás

A nyolc helsinki kvótából öt maradt Európában, három az amerikai kontinensre került: Venezuelába, Kolumbiába és Brazíliába.

48 kg

22 induló. Dénes Mercédesz (22) sorsolása. Selejtező: az ellenfél a csaknem kortárs, 19 éves, svéd Victoria Jeppsson, aki szintén az idei Eb-n debütált, és 16. lett. Nyolcaddöntő: visszatérünk a szófiai kvalifikációs versenyre… Merci ott a 2009-ben junior Eb-t nyert, szlovák Lenka Matejovát 1:0, 1:0-ra verte, majd 2:0, 1:0-ra kikapott a román Estera Dobrétől, aki ötszörös Eb-ezüstérmes; a múltkori ellenfelek a selejtezőben egymással találkoznak. Negyeddöntő: nagy valószínűséggel az oroszok kétszeres junior-világbajnoka (44 kg), Nagyezsda Fjodorova jut el ide. Elődöntő: szinte kizárt, hogy nem az ukrán Irini Melnik-Merleni, Athén olimpiai bajnoka és Peking bronzérmese érkezik a kvótaszerzés küszöbére.

Selejtező: Dénes – Victoria Jeppsson (svéd) 1+:1, 2:0
 - a román Dobre lesz a következő ellenfél: 4:0, 5:0-ra, simán verte a szlovák Matejovát
Nyolcaddöntő: Estera Dobre (román) – Dénes M. tus, 5:0, 2:0-nál

A kvótaszerzők: Irini Melnik-Merleni (ukrán), 2. Mayelis Caripa Castillo (venezuelai)
(3. Mirniszo Nurmatova, kirgiz és Estera Dobre, román; 12. Dénes Mercédesz)

55 kg

23 induló. Barka Emese (18) sorsolása. Selejtező: az ellenfél a perui Jenny Mallqui, aki tavaly második lett a pánamerikai bajnokságon. Nyolcaddöntő: következik a brit Jayne Clason (2011 Eb-13., 51 kg) és az üzbég Lilija Sakirova (2010 Ázsiai Játékok – 5.) mérkőzésének győztese. Negyeddöntő: az üzbég Ajim Abdildina és a moldovai Ludmila Cristea küzd azért, hogy ide eljusson, és ezt már a selejtezőben eldöntik egymás között. Az üzbég versenyző 2010-ben 5. volt a vébén, nyert bronzot Ázsiai Játékokon és a kontinens bajnokságán is, míg Cristea az idei Eb-n harmadik, korábban négyszer is ezüstérmes volt, és világbajnokságon kétszer lett ötödik. Elődöntő: nincs kiemelkedő esélyes, aki idáig jut. A kínai Yang Senlian kétszeres Ázsia-bajnok. A vietnami Tran Thi Ninh az idei kontinensbajnokság ezüst-, a kínai kvalifikációs verseny bronzérmese. A lengyel Katarzyna Krawczyk a tavalyi, a román Ana Maria Paval az idei Eb bronzérmese, utóbbi 5. volt a pekingi olimpián.

Selejtező: Barka – Jenny Mallqui (perui) 3:1, 3:0
 - következik az üzbég Sakirova, aki 8:0, 7:0-nál tusolta brit ellenfelét
Nyolcaddöntő: Lilija Sakirova (üzbég) – Barka 4:1, 5:3

A kvótaszerzők: Jackeline Renteria (kolumbiai), 2. Joice Souza (brazil)
(3. Petra Olli, finn és Yang Sengliang, kínai; 10. Barka Emese)

63 kg – 24 induló

A kvótaszerzők: 1. Monika Ewa Michalik (lengyel), 2. Anastasija Grigorjeva (lett)
(3. Aline Focke, német és Agoro Papavaszileju, görög)

72 kg

19 induló. Godó Kitti (10) sorsolása. Nyolcaddöntő: az ellenfél az olasz Dalma Caneva, a tavalyi kadet Eb aranyérmese. Negyeddöntő: a görög Maria Vrioni és az indiai Prit Gursaran közül kerül ki az itteni szereplő; a görög 2004 óta versenyez, világverseny dobogójára még nem állhatott fel, az athéni olimpián nyolcadik volt, míg az indiai versenyző legjobb eredménye 2003-ból származik, negyedik lett az Ázsia-bajnokságon. Elődöntő: fontos kérdés dőlhet el már a selejtezőben, amikor az idei Európa-bajnok, norvég Maja Erlandsen mérkőzik a 19 éves azeri reménység, Dina Ivanova ellen. (Ivanova a szófiai kvalifikációs versenyen 1:0, 6:0-ra győzte le Kittit.) A győztesnek ugyanis legfeljebb a spanyol Maider Unda González állhatja útját, aki a pekingi olimpián 5. volt, 2009-ben a vébén, az idén pedig az Eb-n nyert bronzérmet.

Nyolcaddöntő: Godó – Dalma Caneva (olasz) tus, 1:0, 2:0-nál
 - a következő ellenfél az indiai Gursaran, aki 0:1, 2:0, 4:2-nél két vállra fektette a görög Vironit
Negyeddöntő: Godó – Prit Gursaran (indiai) 0:2, 3:1, 1:0
- az elődöntőben a spanyol Unda az ellenfél, aki 1:0, 2:0-ra verte a német Maria Selmaiert
Elődöntő: Maider Unda González (spanyol) – Godó 1:0, 4:0
 - Kitti bronzmérkőzést vívhat a német Selmaier és az észt Epp Mäe vigaszági találkozójának győztesével
 - az észt Mäe 1:2, 2:1, 4:0-nál tusolta német ellenfelét, így ő birkózhat a bronzért
Bronzmérkőzés: Epp Mäe (észt) – Godó 3:0, 1:0

A kvótaszerzők: 1. Maider Unda González (spanyol), 2. Cinthya Vescan (francia)
(3. Marina Gastl, osztrák és Epp Mäe, észt, 5. Godó Kitti)