Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Cargus a 74, Mahov a 120 kg bajnoka

Dátum: 2012-05-27 00:00:00 | Felvitte: Szekeres István

(Cargus támadó szellemű, dinamikusabb birkózásával kerekedett nagy vetélytársa fölé a döntőben)

Szent-Péterváron rendezték meg az orosz szabadfogású bajnokságot, 276 indulóval. A 74 kg küzdelmeire mi elsősorban a magyar olimpiai szereplő, Hatos Gábor miatt mi voltunk kíváncsiak: a döntőben a világbajnok Cargus legyőzte az olimpiai aranyérmes, 34 évesen, hat év kihagyás után visszatért Adam Szajtyijevet. A 120 kg-ban Biljal Mahov megerősítette, hogy Ligeti Dánielnek rá kell számítania Londonban.

Az ember elsőre azt gondolná, lazára fogták az oroszok a szabadfogású bajnokságuk programját, hogy egy nap csak két súlycsoport versenyét rendezik meg. De nem, hiszen a 74 kg-ban 47 induló (!) volt…
Hatos Gábor súlycsoportjában a világ- és Európa-bajnoki címeivel Gyenyisz Cargus abszolút egyeduralkodó volt, egészen addig, amíg a tavalyi, isztambuli kvalifikációs világbajnokságon szögbe lépett… Megverte őt a későbbi aranyérmes, az amerikai Jordan Burroughs, majd a vigaszágon a venezuelai Ricardo Robertty. Tizenegyedik lett, nem szerzett kvótát.
Idő közben, hat év kihagyás után visszatért a szőnyegre a kisebbik Szajtyijev, az ugyancsak olimpiai bajnok Adam. Januárban a Jarigin-emlékverseny döntőjében Cargus legyőzte, de az orosz szakvezetés bizalmat szavazott neki: ő utazhatott a szófiai kvalifikációs versenyre, és azt meg is nyerte.
A londoni kiküldetésért folyó harc fontos állomása a mostani bajnokság, amelynek a döntőjében ismét Cargus diadalmaskodott. Az első menetben kapaszkodásból, kedvezményezettként levitte ellenfelét, de 2:0 lett a vége, mert elutasították Szajtyijevék challenge-ét. Cargus birkózott támadóbb szellemben és dinamikusabban, s a második menetben, nagyon szép előkészítő kombináció végén, ismét megcsinált egy levitelt. Gulyás István szakágvezető elégedett az eredménnyel, mert Hatos Gabi számára Cargus a megközelíthetőbb ellenfél.
Azt persze nem tudni, hogy ezzel valóban eldőlt-e a válogatás kérdése.
Hasonló történet zajlott le a 96 kilóban. Az athéni olimpia győztese, a négyszeres világbajnok Gacalov nem szerzett kvótát az isztambuli vébén. A 23 esztendős (Gacalovnál hét évvel fiatalabb) Gagyiszov az idén jelentkezett be trónkövetelőként, és szép sorozatot csinált végig. Megnyerte a krasznojarszki GP-versenyt, az Eb-t, Szófiában megszerezte a kvótát, most pedig orosz bajnok lett.
A 120 kg-ban nem született meglepetés. Beljal Mahov a legtöbb akciópontot hozó döntőben győzte le a meglepetésként fináléba jutott Dzampajevet. Ligeti Dánielnek Londonban lesz módja arra, hogy visszavágjon Mahovnak, aki a két évvel ezelőtti, moszkvai vb-n úgy lett aranyérmes, hogy a fiatal magyar alaposan megszongatta.

55 kg (29 induló): 1. Dzsamal Otarszultanov, 2. Viktor Lebegyev (döntő: 1:0, 3:1), 3. Nariman Iszrapilov és Omak Szjurjun
60 kg (39): Bjeszik Kuduhov, 2. Opan Szat (döntő: 1:0, 2:0), 3. Bato Badmajev és Alekszandr Bogomojev
66 kg (53): 1. Adlan Gogajev, 2. Adam Batyirov (döntő: 1:0, 0:1, 1:0), 3. Mulid Lampjezsov és Szoszlan Ramonov
74 kg (47): 1. Gyenyisz Cargus, 2. Adam Szajtyijev (döntő: 2:0, 1:0), 3. Kamal Malikov és Gadzsi Gadzsijev
84 kg (43): 1. Anzor Urisev, 2. Albert Száritov (döntő: 1:0, 1:0), 3. Georgij Rubajev és Ahmed Magomedov
96 kg (30): 1. Abduszalam Gagyiszov, 2. Hadzsimurad Gacalov (döntő: 0:1, 1:0, 1:0), 3. Igragim Szaidov és Samil Ahmedov
120 kg (25): 1. Biljal Mahov, 2. Alan Dzampajev (döntő: 2:0, 4:3), 3. Eduard Bazrov és Kuramagomed Kuramagomedov