Dátum: 2011-09-14 00:00:00 | Felvitte: Szekeres István

Kötöttfogás, 74 kg

A sorsolás

A súlycsoportnak 47 szereplője van. Bácsi Péter a 40-es sorszámot húzta, a selejtezőből kell a 32-es táblára jutnia. A koreai Kim ellen kezd, utána a japán Kanakubo jöhet.
40 – Bácsi Péter
41 – Kim Jin-hjeok (dél-koreai), az ellenfél 2009-ben harmadik volt a junior-vébén, tavaly ezüstöt nyert az Ázsia-bajnokságon. Az igazi kockázat a fogyasztás utáni első szőnyegre lépés speciális gondjaiban rejlik. Nem kizárt persze, hogy az ellenfél is megszenved az utolsó dekákkal…
42 – Hassan Shahsavan (ausztrál), a 36 éves versenyző kétszer volt Óceánia bajnoka
43 – Takehiro Kanabuko (japán), a tavalyi vb 5. helyezettje
Ha Európa-bajnokunk továbbjut, a román, szerb, izraeli, mexikói négyesből kap ellenfelet. Közülük a román Ionel Puscasu a legeredményesebb: 2007-ben kilencedik lett az Eb-n és a vébén is…
A negyeddöntőre várható vetélytársak között van a kazah Dilmuhamedov, az idei Ázsia-bajnokság bronzérmese, továbbá a dán Madsen és a fehérorosz Kikinyov (ők már a selejtezőben megmérkőznek egymással). Madsen háromszoros világbajnoki ezüst- és egyszeres bronzérmes. Kikinyov tavaly Eb-t nyert, de több más érme is van a világversenyekről.
Az elődöntőbe jutásnak három nagy esélyese van: a kétszeres világbajnok, török Cebi, a 2006-os vébé aranyérmese, az ukrán Scsackih és a 2009. évi Európa-bajnok, az örmény Dzsulfalakjan.
A másik ágra tette a sors az orosz, az iráni, az azeri, a grúz és a horvát vetélytársat.

A verseny

Selejtező: Bácsi Péter - Kim Jin-hjeok (dél-koreai) 4:0, 4:0
   - következik a japán Kanabuko, aki 1:0, 2:0-ra verte az ausztrál Shahsavant
   - megvolt az első rangadó: az Európa-bajnok, fehérorosz Kikinyov 1:0, 0:1, 1:0-ra legyőzte a négyszeres vb-érmes dán Madsent
A 16 közé jutásért: Bácsi Péter - Takehiro Kanabuko (japán) 2:0 (pörgetés), 3:0 (ledöntés)
   - fenti eredmény az MTI-től;
a FILA honlapján megállt az idő, több mint másfél órája nem kerül fel rá új eredmény, így Bácsié sem
   - ugyancsak az MTI közlése szerint, a várakozásnak megfelelően a román Ionel Puscasu a következő ellenfél
   - újabb rangadó zajlott le: Dzsulfalakjan (örmény) - Scsackih (ukrán) 2:0, 2:0
Nyolcaddöntő: Bácsi - ugyancsak az MTI közlése szerint - három menetben legyőzte a román Puscasut

74 kg (47 induló)

Bronzmérkőzések: N. Zugaj - Rosengren 0:2, 1:0, 2:0, Dzsulfalakjan - Dilmuhamedov 2:0, 1:0. Döntő: Vlaszov - Cebi 1:0, 2:0.
Világbajnok: Roman Vlaszov (Oroszország)
2. Selcuk Cebi (Törökország)
3. Neven Zugaj (Horvátország) és Arszen Dzsulfalakjan (Örményország)
5. Robert Rosengren (Svédország) és Aszhat Dilmuhamedov (Kazahsztán)
... 8. Bácsi Péter

Női birkózás

A fejlődő országok birkózásának jelképes és ünnepi eseménye volt, amikor a 48 kg negyeddöntőjében a szenegáli Izabell Szambu (többszörös Afrika-bajnok) és a kolumbiai Carolina Castillo (a tavalyi pánamerikai bajnokság győztese) csapott össze, miután Szambu román, Castillo pedig olasz ellenfélen jutott túl. Nagy csata döntött a kolumbiai javára, 1+:1, 0:2, 4:1-re. Az elődöntőben őt aztán az azeri világ- és Európa-bajnok, Marija Sztadnik győzte le. A versenyt végül a japán Szakamoto nyerte, megvédve a tavalyi elsőségét.
Összecsapott két másik világbajnok is. Az ukrán Alekszandra Kohutot, aki tavaly az 51 kg-ban nyert vébét, legyőzte a 48 kiló három évvel korábbi világelsője, az amerikai Clarissa Chun. Kvótát azonban egyikük sem szerzett, mert Chun kikapott az azeri Sztadniktól, majd a bronzmérkőzésről is lecsúszott.
Vagyis itt is hullottak a nagy nevek, akárcsak a kötöttfogásban.
Az 51 kg-ban is ért el jelentős sikert az egyik feltörekvő ország. Neha révén a női világbajnokságok történetében harmadszor jutott az első hat közé indiai versenyző. A japánok a nem olimpiai súlycsoportokban fiatalokat indítanak a világversenyeken, megkezdve a menedzselésüket a majdani ötkarikás szereplésre. Az 51 kg-ban Mareka Sidocsi, az idei junior-világbajnok kapott lehetőséget. Az elődöntőig jutott, ahol a később győztes, az orosz Zamira Rahmanova verte meg 3:0, 5:0-ra. Rahmanova új világbajnok, eddig „csak” egy Európa-bajnokságot nyert, 2007-ben.

48 kg (40 induló)

Bronzmérkőzések: Zhao – Huyhn 1:1+, 2:0, 1:0, Jesimova – Castillo 1:0, 3:0. Döntő: Szakamoto – Sztadnik 2:3, 1:0, 1:0.
Világbajnok: Hitomi Obara-Szakamoto (Japán)
2. Marija Sztadnik (Azerbajdzsán)
3. Zhao Shasha (Kína) és Dzsuldiz Jesimova-Turtbajeva (Kazahsztán)
5. Carol Huyhn (Kanada) és Carolina Castillo (Kolumbia)

51 kg (23)

Bronzmérkőzések: Bagomjodova – Neha 1:0, 1:0, MacDonald – Sidocsi 6:1, 1:0. Döntő: Rahmanova – Davászuh 2:3, 5:0, 2:0.
Világbajnok: Zamira Rahmanova (Oroszország)