Get Adobe Flash player

Taroltak az irániak Ázsia bajnokságán

Dátum: 2012-02-21 00:00:00 | Felvitte: Szekeres István

(A színhely a 2000-ben épült, 6300 ülőhellyel felszerelt Pak Csang-hi Sportcsarnok)

Huszonhárom ország nevezte birkózóit az Ázsia-bajnokságra, amelynek a dél-koreai város, Gumi-szi adott otthont. Naponta öt súlycsoport küzdelmeit rendezték meg, kivétel volt a harmadik nap, amikor a női birkózás négy felső, illetve a szabadfogás két alsó kategóriájának szereplői mérték össze tudásukat.
Nem indított versenyzőt a bajnokságon a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság, ami azt jelenti, hogy nem küldhet senkit az olimpiai kvalifikációs sorozatra sem. A KNDK két kvótát szerzett az isztambuli vébén: a kötöttfogásban Von Csol Jan (55 kg, 5. hely), a női birkózásban pedig Ran Mi Kim (63 kg, 5. hely). Ez azt jelenti, hogy a kiváló észak-koreai szabadfogásúak nélkül zajlik majd a londoni olimpia.

1. versenynap

Kötöttfogás 55, 60, 66, 74, 84 kg

Az öt súlycsoportból kettőben iráni, egyben-egyben pedig dél-koreai, kazah és kínai győzelem született. A tavalyi világbajnokság ázsiai érmesei közül senki nem lépett szőnyegre. A kínai győztes, a 66 kg-os Zheng Pan 10. lett Isztambulban, ő verte meg az orosz Vacsadze ellen győztes horvát Janecicet, de a következő körben alulmaradt az amerikai Lesterrel szemben.

2. versenynap

Kötöttfogás 96, 120 kg, női birkózás 48, 51, 55 kg

Véglegessé vált, hogy a kötöttfogásban 16 ország 85 versenyzője szerepel. A fogásnem hét aranyából Irán hármat, Dél-Korea kettőt, Kazahsztán és Kína egy-egyet nyert el. Megkezdték küzdelmüket a nők. Az első három súlycsoportban két kínai és egy japán győzelem született. A 48 kg-ban a kínai Zhao lett a bajnok, aki a tavalyi vébén bronzéremmel szerzett kvótát. Japán fiatalokat küldött Gumi-szibe, de ők is dobogóra állhattak. Az 51 kg-ban Mijahara, a tavalyi kadet világ- és Ázsia-bajnok, valamint az ifjúsági olimpia győztese, csak drámai küzdelemben maradt alul, a kínai Livel szemben, aki nyolc éve, az athéni olimpián volt kilencedik.

3. versenynap

Női birkózás 59, 63, 67, 72 kg, szabadfogás 55, 60 kg

A női szakágban 11 ország 62 versenyzője lépett szőnyegre. Mind a négy mai súlycsoportban nyert érmet Kazahsztán és Kína. Japán megszerezte a második aranyát, de a kazahok egy nap alatt utolérték őket, miután a 67 kg-ban Saligina, a 72 kg-ban pedig Manjurova győzött. Mindkét kazah bajnok eredetileg orosz színekben birkózott; Manjurova 2004-ben olimpiai ezüstöt nyert Athénban, 2010-ben indult először kazahként, és most szerezte meg a harmadik Ázsia-bajnoki címét. A női birkózásban Kína volt a legeredményesebb, három arany- és két bronzéremmel.
Elkezdték a szabadfogásúak, és a 60 kg mindjárt meglepetést hozott: a döntőben az indiai Datt három menetben legyőzte a sokkal esélyesebb iráni Eszmailpurt.

4. versenynap

Szabadfogás 66, 74, 84, 96, 120 kg

A mai öt súlycsoportból négyet nyertek meg az irániak az Ázsia-bajnokság legnépesebb fogásnemében, ahol húsz ország 97 versenyzője szerepelt. Az irániak szabadfogású mérlege: öt arany, egy-egy ezüst és bronz, ami nem is csoda, hiszen erős csapattal jöttek. Aranyat nyert a 66 kg tavalyi világbajnoka, Tagavi és a 74 kg isztambuli ezüstérmese, Gudarzi. A nap meglepetését is az jelentette, hogy a 96 kg kirgiz újonca, Muszajev 1:0, 2:0-ra megverte az iráni Amirit, majd a döntőben is nyerni tudott dél-koreai ellenfelével szemben.

Az Ázsia-bajnokság összegzése külön cikkben szerepel honlapunkon.